Spoznajte Jordánsko: história, geografia, kultúra a ľudia

Jordánske hášimovské kráľovstvo leží v kolíske civilizácie, v oblasti Levanty v západnej Ázii na križovatke kontinentov Ázie, Afriky a Európy. 89 342 km² územia hraničí so Saudskou Arábiou, Irakom, Sýriou, Izraelom a Západným brehom Jordánu (Palestína). Má 26 km pobrežia Červeného mora pri Akabskom zálive, ktorý oddeľuje Jordánsko od Egypta. Hlavným mestom Jordánska a jeho hospodárskym a kultúrnym centrom je Ammán.
Rímske divadlo Amman

Geografia Jordánska

Z geografického hľadiska sa Jordánsko delí na tri hlavné oblasti: púšť na východe, vysočinu v strednej časti a Veľkú priekopovú dolinu, ktorá oddeľuje východný a západný breh rieky Jordán na západe krajiny. Medzi dôležité hraničné vodné plochy patria Mŕtve more a Akabský záliv.

Púštna oblasť, ktorá je súčasťou Sýrskej púšte, pokrýva viac ako štyri pätiny územia Jordánska. Náhorné plošiny východne od rieky Jordán majú priemernú nadmorskú výšku 600 až 900 m a na juhu sa dvíhajú až k najvyššiemu bodu Jordánska, Džabal Umm ad Dami vo Wádí Rúm (1 854 m). Na druhej strane Jordánske údolie klesá približne 430 m pod úroveň Mŕtveho mora, ktoré je najnižším prírodným bodom na zemskom povrchu.

Najdôležitejšie momenty z histórie Jordánska

Jerash
Púštne kozy
Hrobky v meste Petra
Na území Jordánska, ktoré je osídlené už od paleolitu, žili najstaršie civilizácie na svete. Boli tu založené staroveké biblické kráľovstvá Moáb, Gileád a Edóm, ako aj staroveké červené mesto Petra, hlavné mesto Nabatejského kráľovstva a rímskej provincie Arabia Petraea.
  • 13. storočie pred n. l.: územie bolo osídlené Pelištejcami (odtiaľ názov Palestína), Edomčanmi, Moabčanmi a Amončanmi (s hlavným mestom Rabbath Ammon, dnešný Ammán).
  • Od 1. tisícročia pred Kr. prenikli do východného Jordánska Nabatejci. Nabatejská ríša dosiahla nebývalý rozmach a prosperitu vďaka kontrole obchodných ciest.
  • 64 - 63 pred n. l.: Nabateu dobyli Rimania. Krajina sa stala súčasťou provincie Arabia Petraea s hlavným mestom Petra. Počas štyroch storočí rímskej nadvlády Jordánsko prosperovalo, budovali sa nové mestá a infraštruktúra.
  • 395 n. l.: Po rozpade Rímskej ríše v regióne naďalej vládla Byzantská (Východorímska) ríša a cisár Konštantín Veľký v krajine legalizoval kresťanstvo.
  • 636 n. l.: územie dobyli Arabi a zostalo pod ich vládou až do 16. storočia, keď ho obsadili Turci. Súčasťou Osmanskej ríše bolo až do prvej svetovej vojny, keď Arabi bojovali s Britmi proti Osmanom.
  • Po roku 1918 pripadla oblasť Veľkej Británii ako mandátne územie. V roku 1921 založila dynastia Hašemitovcov Transjordánsky emirát, stále ako britský protektorát. Jordánsko získalo nezávislosť v roku 1946. Dnes je jednou z politicky najliberálnejších krajín arabského sveta.

Obyvatelia Jordánska, ich kultúra a náboženstvo

Jordánsko má viac ako 10 miliónov obyvateľov a počet obyvateľov stále rýchlo rastie v dôsledku prílevu utečencov zo susedných krajín. 98 % obyvateľov Jordánska tvoria Arabi, dominantným náboženstvom je sunnitský islam, ale nájdete tu aj kresťanské komunity, niektoré z najstarších na svete. Kresťania v súčasnosti tvoria približne 4 % obyvateľstva a sú dobre integrovaní.

Úradným jazykom v Jordánsku je štandardná arabčina. Väčšina obyvateľstva hovorí rôznymi dialektmi tzv. jordánskej arabčiny. Najmä v obchode, bankovníctve a školstve (napr. pri výučbe na univerzitách) je rozšírená angličtina.
Hrad Kerak
Mešita kráľa Abdulláha
Príprava arbského chleba

Otázky a odpovede o histórii a geografii Jordánska

Kde sa nachádza Jordánsko?
Ako to vyzerá v Jordánsku?
Akí sú obyvatelia Jordánska?
Akým jazykom sa hovorí v Jordánsku?
Aké je politické zriadenie Jordánska?