Petra
Nabatejské karavánové mesto
Petra (UNESCO), obývané od praveku, bolo dôležitou križovatkou medzi Arábiou,
Egyptom a Feníciou. Petra je napoly postavená, napoly vytesaná do skaly.Je to jedna z najznámejších archeologických lokalít na svete, v ktorej sa miešajú staroveké východné tradície s helenistickou architektúrou.
Jerash
Ruiny rímskeho mesta, ktoré boli niekoľko storočí pochované pod plášťom piesku a znovuobjavené v roku 1806, sú po Petre druhou najnavštevovanejšou atrakciou Jordánska. Jerash, ktorého história je dlhá 4 500 rokov, oplýva rímskymi pamiatkami, keďže počas Rímskej ríše patril do mocnej Ligy Dekapolis, skupiny desiatich miest v dnešnej Levante.
Um er-Rasas
Um er-Rasas (UNESCO), založený ako rímsky vojenský tábor, sa v 5. storočí rozrástol na osadu, ktorú postupne obývali kresťanské a islamské komunity. Archeologická lokalita, ktorej väčšina ešte nebola vykopávaná, obsahuje ruiny rímskeho opevnenia, ako aj 16 kostolov, z ktorých niektoré majú dobre zachované mozaikové podlahy (obzvlášť pozoruhodný je
kostol svätého Štefana, ktorý zobrazuje mestá v regióne).
Kresťanské pútnické miesto "Betánia v Zajordánsku" (Al-Maghtas)
Archeologické nálezisko (UNESCO) na východnom brehu rieky Jordán, 9 km severne od Mŕtveho mora, údajne miesto, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Nazaretského.Nachádzajú sa tu pozostatky rímskych a byzantských stavieb vrátane kostolov a kaplniek, kláštora, pustovníckych jaskýň a bazéna, v ktorom sa krstilo.
Quseir Amra
Tento výnimočne zachovalý púštny hrad (UNESCO) postavený začiatkom 8. storočia bol posádkovou pevnosťou a sídlom umajjovských kalifov. Najvýraznejšími prvkami paláca sú prijímacia hala a hammam, obe miestnosti bohato zdobené figurálnymi nástennými maľbami.