Aká je história Dominikánskej republiky?

Oblasť Hispanioly obývali Taínovia. “Taíno” v preklade znamená “dobrý” alebo “ušľachtilý”, čo naozaj odrážalo ich životný štýl. Po objavení tejto oblasti Krištofom Kolumbom v roku 1492 však španielski osadníci zistili, že sa nestotožňujú so životným štýlom Taínov. Mnohí z pôvodných obyvateľov prišli o život, zomreli na prenosné choroby alebo tvrdo pracovali v poľnohospodárstve a baníctve.
Vlajka Dominikánskej republiky


Dominikánska republika ako kolónia Španielska a Francúzska

V polovici 17. storočia na ostrov Hispaniola poslali kolonistov Francúzi. Tí sa usadili v Tortuge, odkiaľ Španieli odišli v roku 1603. Túto stranu ostrova teda ovládli Francúzi a nazvali ju Saint Dominique. V priebehu ďalšieho storočia sa vďaka trstinovému cukru stala jednou z najbohatších kolónií na svete. V roku 1791 vypukla vzbura otrokov pod vedením francúzskeho černocha Toussainta Louverture. 

V Bazilejskej zmluve z roku 1795 postúpili Španieli kolóniu Francúzom. V roku 1809 však Francúzi vrátili východnú časť ostrova pod španielsku nadvládu. Španieli obnovili otroctvo v Santo Domingu a odišli na Haiti kvôli zotročovaniu černochov.

Haitská okupácia a vyhlásenie nezávislosti

V roku 1822 haitský prezident Boyer prevzal východnú časť Hispanioly, zrušil otroctvo a začlenil Santo Domingo do Haitskej republiky. To znamená, že 22 rokov bola Dominikánska republika súčasťou Haitskej republiky. Toto obdobie je nazývané aj ako haitská okupácia

Koncom 30. rokov 19. storočia odbojová skupina La Trinitaria pod vedením Duartema zaútočila na haitskú armádu a 27. februára 1844 prevzala kontrolu nad východnými dvomi tretinami Hispanioly, pričom prijala názov La Republica Dominicana. 70 rokov po vyhlásení nezávislosti sa vyznačovalo občianskymi vojnami, politickou i ekonomickou nestabilitou. 

V období 19. storočia sa krajina preorientovala z farmárčenia na výrobu cigariet a pestovanie kávy. V roku 1882 bola zavedená tvrdá diktatúra a krajina sa dostala do ešte väčšej politickej a ekonomickej izolácie. V tom čase ožíval cukrovarnícky priemysel a prišlo sem veľa Američanov, aby si kúpili plantáže.

Dominikánska republika pod nadvládou USA

V roku 1916 napadli Dominikánsku republiku USA, ktoré prevzali nad krajinou kontrolu a nariadili odzbrojenie. Toto obdobie bolo náročné pre podnikateľov, ale zlepšila sa infraštruktúra a vzdelávací systém. Američania odišli v roku 1924. 

Obdobie represívnej diktatúry až po slobodné voľby

V roku 1930 prevzal kontrolu nad krajinou Trujillo, ktorý tu zaviedol represívnu diktatúru. Zostal pri moci viac ako 30 rokov a bol zavraždený v roku 1961. V roku 1966 Američania odišli a prezidentom sa stal Balaguer. Pri moci bol 12 rokov. V 1978 bol za prezidenta zvolený Guzmán a došlo k pokojnému odovzdaniu moci.


Ďalšie dôležité míľniky v histórii Dominikánskej republiky

  • V roku 1979 nechali za sebou spúšť dva hurikány, 200 000 ľudí zostalo bez domova. 
  • V roku 1996 sa prezidentom stáva Fernandez s cieľom zaviesť ekonomickú a súdnu reformu
  • V roku 2000 sa stáva prezidentom Mejía v slobodných a spravodlivých voľbách. V tomto období krajina podpísala dohodu o voľnom obchode s USA a piatimi krajinami strednej Ameriky. 
  • Aktuálne je ekonomika Dominikánskej republiky jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Latinskej Amerike. Kľúčovým pilierom je turizmus v oblastiach, ako napríklad Punta Cana alebo Santo Domingo. Avšak nezamestnanosť, chudoba a nerovnosť sú stále aktuálne.
Socha Krištofa Kolumba, Santo Dominigo
Altos de Chavon, Dominikánska republika


Tipy na významné historické skvosty v Dominikánskej republike

V Dominikánskej republike sa môžete vydať na cestu časom. Tropický raj na dominikánskej strane Hispanioly je domovom historických a kultúrnych pamiatok. Ktoré historické skvosty by ste rozhodne nemali vynechať?

Santo Domingo je koloniálnym srdcom krajiny

Santo Domingo, hlavné mesto Dominikánskej republiky, patrí medzi najstaršie mestá “Nového sveta”. Jeho historické centrum je zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO a ponúka množstvo historických skvostov z koloniálnej éry. Nevynechajte prehliadku najstaršej katedrály v Novom svete, ktorá je postavená v gotickom a renesančnom štýle. Katedrála Santa Maria La Menor stojí rozhodne za vašu zastávku. 

Alcázar de Colón je palác syna Krištofa Kolumba, ktorý sa volal Diego. Predstavuje príklad  španielskej renesančnej architektúry a pohľad na život v období 16. storočia. Fortaleza Ozama je najstaršia pevnosť v Amerike, postavená na ochranu prístavu v Santo Domingo. Vychutnáte si tu nádherný výhľad na rieku Ozama.


Stredoveké mestečko Altos de Chavon

Toto replikované stredoveké mestečko v štýle renesancie nájdete v provincii La Altagracia. Zaujme vás jedinečným pohľadom na umenie a kultúru Dominikánskej republiky. Známy je aj svojím amfiteátrom, kde sa usporadúvajú kultúrne podujatia, ale aj galériami, obchodmi a reštauráciami. Čerešničkou na torte je výhľad na rieku Chavón.


Pamiatky Taínov

Taínovia boli pôvodnými obyvateľmi ostrova Hispaniola. V Dominikánskej republike nájdete množstvo archeologických nálezísk, ktoré skrývajú tajomstvá týchto domorodých obyvateľov. Navštívte miesta, ako napríklad La Isabela, ktoré poskytuje nahliadnutie do života a kultúry Taínov pred príchodom Európanov. Mimochodom, La Isabela je miesto, kde Krištof Kolumbus založil prvé európske osídlenie.
Ruiny La Isabela
Ruiny La Isabela