Dôležité míľniky z histórie Albánska

Podľa dostupných zdrojov územie, na ktorom je dnešné Albánsko, bolo obývané už pred 100 000 rokmi. Keďže krajina má strategickú polohu pri Jadranskom mori, v minulosti patrila pod nadvládu viacerých ríš. Kultúru ovplyvnili Rimania, Gréci, Turci i Taliani.


Od Ilýrov cez osmanskú nadvládu až po demokraciu

Prvými obyvateľmi Albánska boli Ilýri. Teda staroveký národ indoeurópskeho pôvodu, ktorý patrí k najstarším na západnom Balkáne. V 2. storočí pred naším letopočtom územie získali Rimania. Od konca 4. storočia patrilo pod Byzantskú ríšu

Avšak o toto lukratívne územie mali v minulosti záujem mnohé krajiny a národy, ktoré sem podnikali výpady. Išlo, napríklad o Vizigótov, Hunov, Bulharov či Slovanov. V 15. storočí sa dnešné Albánsko dostalo pod nadvládu Osmanskej ríše. Nezávislosť získalo až 28. novembra 1912

Po druhej svetovej vojne bol v Albánsku nastolený komunistický režim, v dôsledku ktorého sa krajina postupne dostala do úplnej izolácie. Až v decembri 1990 boli naštartované sociálne a ekonomické reformy. Ako je to s Albánskom a Európskou úniou? Krajina sa snaží o vstup do Európskej únie a je členom NATO.


Historické miesta a pamiatky

V Albánsku nájdete mnoho historických miest a pamiatok, ktoré stoja za vašu návštevu. Vyberáme aspoň niekoľko z nich ako malú ochutnávku toho, čo táto krásna balkánska krajina ponúka. 
  • Butrint je archeologický národný park a patrí do dedičstva UNESCO. Nájdete tu pozostatky ruín, ktoré pochádzajú z obdobia 7. storočia p. n. l. Obdivujte grécke divadlo, rímske vily i kresťanské baziliky. 
  • História Beratu sa datuje do staroveku. Mesto si zažilo rímske i byzantské časy. Pokochajte sa hradom, citadelou Kala i exponátmi z kresťanských i moslimských miest. Svahy pod hradom lemujú domy s viacerými oknami, aj preto je mesto nazývané mestom tisícich okien.
  • Ďalším historickým miestom je Apollónia, archeologické nálezisko s rozlohou 137 hektárov. Nájdete tu zvyšky budovy mestskej rady, múzeum, ruiny víťazného oblúka, knižnicu a niekoľko chrámov. 
  • Hrad Krujë je miesto, kde sa nachádza Skanderbegovo múzeum, ktoré patrí k najnavštevovanejším v Albánsku.
  • Amfiteáter Durrës je rímsky amfiteáter, postavený v 2. storočí cisárom Trajanom a je tým najväčším, aký bol kedy na Balkáne. Konali sa tu gladiátorské zápasy, ktorých sa mohlo zúčastniť až 20 000 divákov.
Tradičné domy v meste Berat
Hrad Krujë, kde sa nachádza Skanderbegovo múzeum