Je dovolenka v Albánsku bezpečná?

Jednou z otázok, ktorú si záujemci o dovolenku v tejto balkánskej krajine kladú, je, či je dovolenka v Albánsku bezpečná. Podľa Ministerstva zahraničných vecí SR je bezpečnosť v Albánsku, vrátane úrovne kriminality, porovnateľná s okolitými štátmi v regióne. 

Hlavné trasy medzi balkánskymi krajinami, teda Albánskom, Čiernou Horou, Kosovom, Macedónskom a Gréckom sú považované za bezpečné, ale neodporúča sa prespávať na parkoviskách alebo odlahlejších miestach. 

Pokiaľ idete do vzdialených horských oblastí, využite službu dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia na webe MZV. Okrem toho sa odporúča pri cestovaní mestskou dopravou venovať zvýšenú pozornosť osobným dokladom, peniazom a cennostiam. To však platí aj v iných krajinách. A teda bezpečnosť v Albánsku je porovnateľná s inými krajinami Európy.


Treba do Albánska cestovný pas?

Ak si kladiete otázku, či do Albánska treba cestovný pas, venujte pozornosť týmto informáciám:
  • Víza do Albánska nie sú na pobyt, ktorý nepresahuje 90 dní v rámci 180 dní, potrebné. 
  • Platným cestovným dokladom do Albánska je pas alebo občiansky preukaz s fotografiou, pričom maximálna dĺžka vstupu do krajiny bez víz je 90 dní počas 180 dní. 
  • Vyžaduje sa platnosť občianskeho preukazu alebo pasu po ukončení pobytu minimálne 3 mesiace. To isté platí aj pre cestovanie s deťmi. 
  • Pred cestou do Albánska je vhodné preveriť si aktuálne podmienky vstupu na Veľvyslanectve Albánskej republiky v Bratislave na čísle: +421 2 6381 0050 alebo na embassy.bratislava@mfa.gov.al

Dôležité kontakty 
Integrovaný záchranný systém: 112
Dopravná polícia: 126
Rýchla lekárska pomoc: 127
Hasiči: 128
Polícia: 129


Tipy na bezpečnostné opatrenia v Albánsku

  • Stravovanie v reštauráciách je spravidla bezpečné, ale pozor si dajte napríklad na stánky s nízkou cenovou úrovňou, kde nemusia byť dodržané všetky hygienické štandardy. 
  • Nepite vodu z verejných zdrojov, ale balenú vodu
  • Noste so sebou aj hotovosť, pretože nie všade je možná platba kartou. Platí to aj pre benzínové stanice. 
  • GPS systém funguje v obmedzenom rozsahu, takže sa naň pri cestovaní autom nemôžete spoliehať.