Čo je dôležité vedieť pred cestou do Turecka

Požadované doklady a víza

západ slnka Turecko
Na turistické cesty do Turecka, ktoré nepresahujú 3 mesiace pobytu, potrebujú občania Slovenskej republiky iba cestovný pas platný najmenej 5 mesiacov od skončenia cesty. Deti bez ohľadu na vek musia mať tiež vlastný cestovný pas.

Ak plánujete pobyt dlhší ako 90 dní, potrebujete aj vízum. Aktuálne informácie o podmienkach vstupu nájdete na stránke www.mzv.sk.

Očkovanie a zdravotná situácia v Turecku

Do Turecka nepotrebujete žiadne povinné očkovanie. Odporúča sa "cestovné" očkovanie proti hepatitíde A a B, brušnému týfusu, tetanu a záškrtu, najmä ak plánujete výlety mimo turistických letovísk. Ak však budete väčšinu dovolenkového času tráviť na pláži, prechádzkami po prírode a výletmi s cestovnou kanceláriou, očkovanie nie je potrebné.

Dobré cestovné poistenie je nevyhnutnosťou. Slovenská republika nemá s Tureckom uzavretú dohodu o bezplatnej zdravotnej starostlivosti, čo znamená, že bez poistenia si musíte všetky lekárske zákroky a lieky hradiť z vlastného vrecka. 

Čo si zabaliť do cestovnej lekárničky?

Okrem bežných liekov nezabudnite na analgetiká a antipyretiká, lieky na črevné problémy, repelenty, náplasti a dezinfekčné prostriedky na drobné poranenia a panthenol na ošetrenie popálenej pokožky. Tieto produkty však nájdete aj v tureckých lekárňach.
tradičná výroba kobercov, Turecko
Hierapolis

Turecké odlišnosti

  • Čas - keďže Turecko zrušilo "zimný čas", časový rozdiel so Slovenskou republikou je +1 hodina v lete a +2 hodiny v zime.
  • Úradný jazyk - úradným jazykom v Turecku je turečtina.
  • Toalety - áno, stále sa môžete stretnúť so známym tureckým záchodom (diera v podlahe s nohami) (samozrejme, okrem turistických hotelov a lepších reštaurácií). Nebojte sa toho, podľa najnovších lekárskych odporúčaní je poloha v drepe pri vykonávaní potreby veľmi zdravá.
  • Voda - voda z vodovodu je síce pitná, ale môže obsahovať vyššie percento baktérií, preto sa odporúča kupovať balenú vodu na pitie.
  • Internet a telefonovanie - väčšina hotelov ponúka bezplatné wifi pripojenie. Do Slovenskej republiky môžete volať s roamingom (pozor, je drahší ako v rámci EÚ) alebo si kúpiť miestnu SIM kartu od spoločností Türkcell, Vodafone alebo Türk Telekom.
  • Bezpečnosť - Turecko je bezpečná krajina. Vo väčších mestách sa však stále môžete stretnúť s drobnými krádežami, preto sa oplatí byť na uliciach opatrný.
pláž Adrasan

Tiesňové volania v Turecku

Tiesňová linka: 112 (záchranári, polícia, hasiči)
Polícia: 155 
Turistická pomoc (Antalya): 179
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare: 0090 312 467 50 75 (tiesňová linka mimo pracovných hodín: 0090 533 760 03 84)
www.mzv.sk/ankara.

Otázky a odpovede o formalitách v Turecku

Potrebujem do Turecka víza?
Vyžaduje sa v Turecku očkovanie?
Je možné v Turecku piť vodu z vodovodu?