Spoznajte Maurícius: história, geografia, kultúra a ľudia
Geografia Maurícia: lagúny, hory a tropická príroda
Vnútrozemie Maurícia je hornaté a pokryté bujnou tropickou vegetáciou s množstvom jazier a vodopádov a bohatou biodiverzitou. Tropické podnebie prospieva pestovaniu cukrovej trstiny, ktorá sa pestuje na viac ako polovici ostrova. Ostrov je takmer celý obklopený tretím najväčším koralovým útesom na svete, ktorý je chránený pred otvoreným morom lagúnami a piesočnatými plážami.
S rozlohou 1 864,8 km² patrí Maurícius medzi menšie ostrovy, ale je veľmi husto zaľudnený (hustota obyvateľstva 618 obyvateľov na km² je približne 6-krát vyššia ako v Slovenskej republike). Hlavným a najväčším mestom je prístav Port Louis.
Zaujímavosti o histórii Maurícia
- 1507: portugalskí námorníci objavili neobývaný ostrov a pomenovali ho "Ilha do Cisne" (Labutí ostrov). Portugalci sa tu dlho nezdržali.
- 1598: prichádzajú Holanďania a pomenúvajú ostrov Maurícius podľa svojho vládcu Mauritsa van Nassau. Holandskí osadníci privezú domáce zvieratá, začnú pestovať cukrovú trstinu a vyhubia vtáka Dodo, dnešný symbol ostrova.
- 1715: Francúzi preberajú kontrolu nad Mauríciom, opäť menia názov ostrova (Ile de France) a začína sa koloniálne obdobie prosperity.
- 1810: Angličania obsadzujú ostrov a menia jeho názov späť na Maurícius.
- 1834: zrušenie otroctva a dovoz indickej pracovnej sily.
- 1968: Maurícius získava nezávislosť.
Obyvatelia Maurícia, ich kultúra a náboženstvo
Kultúra Maurícia zahŕňa nespočetné množstvo rôznych festivalov a originálnu kuchyňu vďaka etnickej rozmanitosti. Symbolom ostrova je národný tanec Sega, ktorý vychádza z rituálnej hudby Madagaskaru a Afriky a vznikol ako tanec otrokov v 18. storočí.