Spoznajte Maltu: história, geografia, kultúra a ľudia
Malta, celým názvom Maltská republika, je súostrovie uprostred Stredozemného mora, medzi Sicíliou a severoafrickým pobrežím. Skladá sa z troch hlavných ostrovov: Malta (Malta), Gozo (Ghawdex) a Comino (Kemmuna) a niekoľkých menších neobývaných ostrovov. Maltské ostrovy sú známe svojou krásnou prírodou, slnečným svitom, uvoľnenou atmosférou a dlhou, bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom.
Geografia Malty
Územie Malty s rozlohou 316 km² je prevažne hornaté s členitým pobrežím, útesmi, malými plážami a prírodnými prístavmi. Ostrovy sú obmývané Stredozemným morom, pričom teplota vody je vyššia ako v iných častiach Stredozemného mora. Malta nemá rieky ani jazerá; hlavným zdrojom pitnej vody je podzemná voda a odsolená morská voda. Pôda je prevažne vápencová, čo je viditeľné na skalnatých útesoch a jaskyniach.- Ostrov Malta: Je najväčším a najľudnatejším ostrovom súostrovia. Na dĺžku meria približne 27 km a na šírku 14,5 km. Má členité pobrežie s množstvom piesočnatých pláží, útesov a malebných zátok. Hlavné mesto Valletta, architektonická perla Malty, je politickým a kultúrnym centrom ostrovov.
- Ostrov Gozo: Gozo: druhý najväčší ostrov Malty, pokojnejší a menej obývaný. Ostrov je obľúbený pre svoje prírodné krásy, malebné dedinky a historické pamiatky, ako je Citadela vo Victorii.
- Ostrov Comino: Komino: najmenší z troch hlavných maltských ostrovov. Malebný ostrovček s nedotknutou prírodou a pokojnou atmosférou má rozlohu len 3,5 km². Je obľúbenou turistickou destináciou s krásnymi zátokami, útesmi, lagúnami a jaskyňami.
Zaujímavosti o histórii Malty
Malta má bohatú históriu, ktorá siaha až do praveku.- Pravek: Malta bola osídlená pred viac ako 7 000 rokmi. Nájdené megalitické chrámy patria medzi najstaršie jednotlivé kamenné stavby na svete.
- Starovek: Maltu ovplyvnili rôzne civilizácie vrátane Feničanov, Kartágincov a Grékov. Rímska ríša vládla Malte od roku 218 pred n. l. do roku 395 n. l., keď sa stala súčasťou Byzantskej ríše.
- Arabská éra: V roku 870 si Maltu podmanili Arabi. Ich nadvláda na ostrove trvala približne 200 rokov a výrazne ovplyvnila kultúru a jazyk Malty.
- Maltézski rytieri: V roku 1530 cisár Karol V. Maltézskych rytierov, ktorí na ostrove vybudovali množstvo pevností a opevnení, aby ho chránili pred nájazdmi Osmanskej ríše.
- Napoleonova doba: V roku 1798 Napoleon Bonaparte dobyl Maltu a vyhnal rytierov. Napoleonova vláda netrvala dlho a v roku 1800 prešla Malta pod správu Britského impéria.
- Britská vláda: Malta bola pod britskou správou až do získania nezávislosti v roku 1964.
- Súčasnosť: Malta získala úplnú nezávislosť ako nezávislý štát Spoločenstva národov. V roku 1974 sa Malta stala republikou. Dnes je suverénnym štátom a členom Európskej únie.
Obyvatelia Malty, ich kultúra a náboženstvo
Malta je najhustejšie osídlenou krajinou Európskej únie (približne 1 265 obyvateľov na km²) a jednou z najľudnatejších krajín sveta. Na Malte žije približne pol milióna ľudí, z ktorých 95 % tvoria Malťania. Najväčšiu menšinu tvoria Briti (približne 2,5 %), ktorí sa na Maltu často sťahujú na dôchodok. 1 % obyvateľstva predstavujú moslimovia zo severnej Afriky.Prevažná väčšina obyvateľstva (94 %) je rímskokatolíckeho vierovyznania a katolicizmus je aj štátnym náboženstvom, ktoré je zakotvené v ústave krajiny. V krajine žijú aj malé komunity moslimov, židov a protestantov (väčšinou britských). Väčšina ľudí pravidelne navštevuje náboženské obrady.