Dôležité informácie pred dovolenkou na Cypre

Cestovné doklady

Cyperská republika (západná a južná časť ostrova) je súčasťou Európskej únie, občanom Slovenskej republiky stačí občiansky preukaz alebo cestovný pas s platnosťou do 90 dní, platný minimálne počas plánovaného pobytu. Pri vstupe na ostrov cez územie Severocyperskej tureckej republiky (SKRT - severná časť ostrova) potrebujete cestovný pas platný ešte minimálne 6 mesiacov odo dňa príchodu. Deti, rovnako ako dospelí, musia mať vlastný cestovný doklad - cestovný pas alebo občiansky preukaz.
Hrad Kantara

Príchodové formality

Na vstup do Cyperskej republiky slúžia medzinárodné letiská v Larnake a Pafose alebo prístavy v Larnake, Limassole, Pafose a Latsi. Turisti, ktorí vstupujú na Cyprus cez jeden z týchto oficiálnych hraničných priechodov, môžu cestovať do severnej časti ostrova bez obmedzení. Orgány Cyperskej republiky však môžu pri návrate na svoje územie požadovať predloženie letenky/leteckého lístka ako dokladu o legálnom vstupe. V krajnom prípade sa môže stať, že turistom prichádzajúcim na ostrov cez iné hraničné priechody (napr. letisko Ercan v SKTR) nebude umožnený vstup na južný Cyprus. Medzi oboma časťami Cypru môžete cestovať s platným pasom alebo občianskym preukazom. Ak turisti pricestujú priamo na severný Cyprus, na návštevu južnej časti ostrova musia použiť cestovný pas.
Morské jaskyne
Nikózia

Zdravotná starostlivosť na Cypre

Cyperská republika je rovnako ako Slovenská republika členom EÚ, takže ak potrebujete ošetrenie, môžete využiť európsky preukaz zdravotného poistenia (modrý preukaz poistenca). Karta je však platná len vo verejných zdravotníckych zariadeniach a mali by ste počítať s určitou spoluúčasťou. Neváhajte si uzatvoriť kvalitné cestovné zdravotné poistenie, najmä ak plánujete náročnejšie športové aktivity - ušetrí vám nielen peniaze, ale aj veľa starostí v prípade vážnych zdravotných problémov.

Praktické informácie o Cypre

Časový posun

Rozdelený Cyprus sa časť roka nachádza v dvoch časových pásmach. Ostrov leží v časovom pásme GMT +2, takže v porovnaní so Slovenskou republikou (GMT +1) je na Cypre o hodinu viac. Severná časť Cypru sa po vzore Turecka rozhodla zrušiť "zimný čas" a ponechať si len letný čas. Južný Cyprus posúva svoje hodiny na letný čas v lete, rovnako ako celá EÚ.

Takže ak je v Slovenskej republike poludnie (v zime), v Cyperskej republike je 13.00, zatiaľ čo na severnom Cypre je už 14.00. Počas letného času budú hodiny v oboch častiach Cypru nastavené na letný čas.

Úradný jazyk

Úradným jazykom na Severnom Cypre je turečtina, zatiaľ čo v Cyperskej republike je to gréčtina.

Pitná voda

Voda z vodovodu je pitná a bezpečná, ak vám nevyhovuje jej chuť, nie je problém kúpiť si balenú vodu.

Pravidlá cestnej premávky: na Cypre sa jazdí vľavo

Na Cypre sa jazdí vľavo, predbieha sa sprava a na kruhových objazdoch sa dáva prednosť sprava! Maximálna povolená rýchlosť: 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obce a 100 km/h na diaľnici. V južnej časti je povolený limit 0,5 ‰ alkoholu v krvi, zatiaľ čo na severe je nulová tolerancia.

Bezpečnosť

Napriek zložitej situácii medzi severom a juhom sa Cyprus považuje za bezpečnú krajinu s nízkou mierou kriminality. Ak chcete cestovať z jednej časti Cypru do druhej, nepokúšajte sa prekročiť zelenú líniu mimo hraničných priechodov. Hranicu intenzívne strážia vojaci z oboch častí a jednotky OSN.
Paphos
Pláž pri Protarase

Užitočné kontakty na Cypre

  • Európska tiesňová linka (polícia, záchranári, hasiči): 112
  • Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii:  Kalamatas 4 2002  Strovolos, Nikózia, Cyprus
  • Telefónne číslo veľvyslanectva: +357 22 879 681

Otázky a odpovede o formalitách na Cypre

Aké doklady sú potrebné na vstup na Cyprus?
Môžem cestovať medzi severom a juhom Cypru?
Je na Cypre dobrá zdravotná starostlivosť? A koľko stojí?