Chorvátsko je krásne od jari do jesene
Keďže chorvátske pobrežie sa tiahne v dĺžke 1 880 km, podnebie sa v jednotlivých regiónoch líši, hoci nie dramaticky. Od Istrie po Dubrovník sa teploty a počet hodín slnečného svitu zvyšujú a oblačnosť klesá.
Kedy ísť na dovolenku do Chorvátska?
Ak uprednostňujete miernejšie teploty a aktívnu dovolenku, vyberte sa na jar alebo koncom leta, keď nie je tak horúco a na pláži je menej ľudí. V júni až septembri sa priemerné teploty pohybujú medzi 21-23 °C. Je dobré vedieť, že jeseň býva o niečo teplejšia ako jar kvôli akumulácii tepla v morskej vode.
Najlepší čas na kúpanie v Jadrane? Od polovice júna do začiatku septembra
V lete sa Jadranské more zohreje na príjemných 25-26 °C s minimálnymi rozdielmi medzi letoviskami na severnom a južnom pobreží. Najteplejšie teploty vody a vzduchu sú v auguste.
Aj začiatok septembra je v Chorvátsku veľmi príjemný na kúpanie. Voda vo väčšine letovísk na pobreží a na ostrovoch má teplotu okolo 24 °C. Po polovici septembra teploty klesajú a zvyšuje sa oblačnosť a množstvo zrážok.
Aký je dážď v Chorvátsku?
Chcete si byť istí, že vaša dovolenka nebude upršaná? Vyberte sa do Chorvátska v júli. Od polovice júna do augusta prší v Chorvátsku minimálne. S nástupom jesene sa zrážky stávajú častejšími - najvýdatnejšie sú v novembri a decembri a potom v marci a apríli. Na ostrovoch prší menej ako na pevnine.
Bóra a Jugo
Dôležitým prvkom počasia v Chorvátsku, a to nielen pre námorníkov, sú vetry bóra a jugo.
- Bóra prichádza zo severu, nad Velebitom naberá na sile a silno udiera na pobrežie. Je rýchly (až 220 km/h), studený a často ho sprevádzajú búrky. Čistí vzduch a uvoľňuje napätie.
- Naopak, jugo (v Taliansku sirocco) fúka od juhovýchodu a prináša ťažký vlhký vzduch, oblačnosť a depresívnu náladu.