Ostrov Sardínia leží v Stredozemnom mori, na juhozápad od talianskej pevniny, severne od Tuniska a na južne od francúzskej Korziky, od ktorej je oddelený len úžinou Bocche di Bonifacio. Po Sicílii je Sardínia druhým najväčším talianskym ostrovom s celkovou rozlohou cca 24 000 km štvorcových.
Klíma je charakteristická horúcimi a suchými letami. More pri Sardínii láka krištáľovou vodou, hrajúcou mnohými farbami. Prší málo – v priemere jeden deň v mesiaci, čo platí pre obdobie trvajúce od mája do októbra. Sardínia je ostrovom úžasnej prírody. Nájdete tu nielen prekrásne piesočnaté či okruhliakové pláže v turistických strediskách i mimo nich, kúzelné sú i prírodné zákutia s divoko rozoklanými skaliskami, členité zálivy so skalnatými útesmi. Sardínia, ale ponúka i mnoho kultúrnych zaujímavostí a pamiatok. Pre svoju strategickú polohu bola vždy objektom záujmu vplyvných mocností. Počnúc Kartágincami bola takmer neustále okupovaná a každý z kultúr tu po sebe zanechala svoje stopy, až dodnes. Výrazne sa do histórie Výrazne sa do histórie zapísala kultúra Nuraghov, ktorá na Sardínii pôsobila v období rokov 1800-238 p.n.l.. Dodnes sa dochovali tzv. „nuragy“ – kamenné stavby v tvare kužeľa, ktoré inde na svete nenájdete. Týchto tajomných útvarov je na ostrove sedem tisíc a mnohokrát stoja osamotené i na pomerne izolovaných miestach. Nikto zatiaľ nedokáže s istotou určiť, odkiaľ stavitelia nuragov na Sardíniu prišli, ako žili a ani k čomu tieto objekty slúžili. Najzaujímavejšou nuragskou lokalitou je Su Nuraxi na juhu Sardínie, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. Na Sardínii môžete zažiť rovnako neopakovateľné stretnutie s divokými poníkmi, kŕdle plameniakov, polodivoké prasce, endemicky biely oslíky a uzrieť možno i veľké suchozemské korytnačky. Ku tunajšiemu koloritu neodmysliteľne patrí stádo ovcí, ktoré svojou početnosťou prevažujú na miestnym obyvateľstvom. Viac než 4 000 rokov starou tradíciu na ostrove má výroba syrov a to ovčích, kozích aj kravských, ponuka je široká a kvalita veľmi vysoká. Výborné sú i sardínske vína, zrovnateľné s kvalitou vín južného Francúzska. Pri romantických prechádzkach v laboratóriách malebných uličiek tunajších miest si budete pripadať, že ste sa stratili v čase. Pokrmy, ktoré ochutnáte, a miesta, ktoré navštívite, vás iste ohromia – dovolenka na Sardínii napĺňa predstavy i toho najnáročnejšieho klienta.
Letoviská
Pre príjemne a bezproblémové prežitie vašej dovolenky vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s destináciou, do ktorej idete. Venujte pozornosť informáciám o miestnych zvyklostiach, klíme a o možnostiach navštívenej zeme. Prajeme vám krásnu dovolenku!
Stintino
Na severozápade Sardínie, asi 200 km severozápadne od hlavného mesta ostrova Cagliari a oproti ostrovu Isola Asinara (súčasná prírodná rezervácie, kde môžete stretnúť preslávené miestne biele oslíky), sa nachádza hlavné mesto oblasti Stintino, so svojou známou krásnou plážou Pelosa. Názov pláže je odvodený od priľahlého ostrovčeka Torre Pelosa, na ktorom sa týči kamenná veža z doby, kedy Sardíniu okupovali a strážili španieli. Na pláži možno vyskúšať celú radu vodných športov, ako napríklad windsurfing, potápanie, jazda na vodných lyžiach a skútroch. Prenajať si môžete vodné bicykle alebo sa zúčastniť kurzov školy plachtenia. Zhruba 30 km od Stintina leží najdôležitejší prístav celej Sardínie – Porto Torres, ktorý je dôležitou spojkou s pevninou. Nájdete tu aj významný kostol z 11. Storočia a rímske monumenty ktoré určite stoja za vzhliadnutie.
Alghero
Mestečko sa pýši taktiež pomenovaním „Malá Barcelona“ a to nielen preto, že je vystavané v katalánskom štýle, ale i z dôvodu svojho umiestnenia – leží totiž na rovnakej úrovni ako španielska Barcelona. Staré centrum mesta vás oslní množstvom historických pamiatok, aj úzkymi a krivolakými uličkami. Lemovanými obchodíkmi s najrôznejším tovarom. Zvláštne kúzlo má promenáda vedúca po hradbách , ponúkajúce fantastický výhľad na more, pobrežie i prístav. Neďaleko leží tunajší prírodný klenot, jaskyňa Grotta di Nettuno s pomaly rastúcimi stalagmitmi a stalaktitmi, stabilnou teplotou a obrovským priestorom. Jej vchod sa nachádza dva metre nad morskou hladinou, skrytým pod 110 metrov vysokým útesom Capo Caccia. Možno sa k nej dostať po schodoch v skale nad morom alebo „vodnou cestou“ – doplaviť sa sem loďkou po mori.
Príjemné prežitie Vašej dovolenky Vám praje kolektív pracovníkov cestovnej kancelárie KARTAGO Tours.