Jordánska kuchyňa: beduínske tradície a typické chute Levanty

Chutná a zdravá jordánska kuchyňa je zaujímavou variáciou tradičnej kuchyne levantského regiónu a okrem tradičných beduínskych jedál obsahuje aj prvky egyptskej, libanonskej, tureckej, irackej a sýrskej kuchyne.

Základom sú paradajky, baklažány, strukoviny, olivový olej a baranina alebo kuracie mäso v nekonečnom množstve chutných variácií, doplnené o čerstvé alebo sušené bylinky, cesnak a cibuľu. Používa sa rasca, koriander, paprika, škorica, korenie, klinčeky atď.
Varianty kebabu, Jordánsko
Mezze

Jordánske menu

Jedlo v Jordánsku sa tradične začína ponukou mezze, čo sú studené alebo teplé predjedlá na malých tanieroch: humus (cícerová kaša v olivovom oleji), tabbouleh (nakrájané paradajky, bulgur, mäta a petržlen) alebo faul (fazuľa s cesnakom, olejom a citrónom). Jedia sa s horúcim arabským chlebom pita.

Mäso: baranie, jahňacie, kozie alebo kuracie. Podáva sa ako špíz (chich kebab), grilované (chich taouk), dusené alebo pečené. Na pobreží sú k dispozícii aj ryby a morské plody. Vzhľadom na islamskú vieru sa v Jordánsku nepodáva bravčové mäso.

Medzi známymi jordánskymi dezertmi dominuje baklava v mnohých variáciách, s orechmi, pistáciami alebo mandľami. Obľúbené sú konafa (vlasové rezance namočené v cukrovom sirupe a posypané kozím syrom a orechmi) a ma'amoul (buchty plnené datľami, orechmi alebo pistáciami).

Jordánske sviatočné špeciality, ktoré musíte ochutnať

Mansaf

Jordánsky sviatočný pokrm zdedený od beduínov. Jahňacie (kuracie) mäso sa dusí vo fermentovanom ovčom mlieku a podáva sa na veľkom tanieri ryže s píniovými orieškami, poliate aromatickou omáčkou.

Magluba

Tradičná špecialita z mäsa, ryže a vyprážanej zeleniny, ktorá sa podáva na celom Blízkom východe. Prísady sa varia v niekoľkých vrstvách a pred podávaním sa hrniec obráti hore dnom.

Falafel

Malé vyprážané guľky z cíceru si Jordánci vychutnávajú najmä na raňajky. Falafel má chrumkavú kôrku a mäkký vnútrajšok s intenzívnou chuťou korenia a byliniek (koriander, petržlen, kôpor, cesnak a cibuľa, korenie, rasca). Môžu sa jesť samostatne alebo v sendviči s humusom alebo sezamovou omáčkou.

Zarb

Názov odkazuje na "beduínsky gril", mäso pečené v zemnej peci. Kovové rošty s jahňacím, kozím alebo kuracím mäsom a zeleninou sa položia na horiace uhlie.
Hummus, Jordánsko
Zarb v Wadi Rum, Jordánsko
Tradičné mansaf s mandľami

Čo piť v Jordánsku

  • Voda: Jordánsko produkuje vynikajúcu minerálnu vodu vďaka svojim minerálnym prameňom. Medzi obľúbené značky patria Ghadeer a Sama.
  • Sahlab: špeciálny horúci, sladký nápoj na báze mlieka zahustený kukuričným škrobom a posypaný kokosom alebo pistáciami, Jordánci ho pijú v zime, najmä počas ramadánu, keď dodáva potrebnú energiu.
  • Káva: pripravuje sa na turecký spôsob a podáva sa v malých šálkach. Veľmi sladká, silná, často ochutená kardamónom.
  • Čaj: jordánsky národný nápoj, ktorý sa pije pri každej príležitosti. Jordánsky mätový čaj sa pripravuje tak, že sa na dno pohára pridá niekoľko lístkov mäty a potom sa zaleje čerstvo uvareným čiernym čajom.
  • Víno: Jordánsko má dlhú tradíciu výroby vína, ktorá siaha až do čias Nabatejcov. Na viniciach v Mafraku v severnom Jordánsku sa vyrába vynikajúce víno.
  • Arak: tradičný levantský destilát s históriou siahajúcou až do 12. storočia (vynález alembickej destilácie). Tento sladký likér sa vyrába len z dvoch zložiek, z hrozna a anízu. Jordánci ho miešajú z 1/3 araku s 2/3 vody.
Dezert Konafa, Jordánsko
Ma'amoul

Otázky a odpovede o jordánskej kuchyni

Čím je jordánska kuchyňa zaujímavá?
Ako vyzerá typické jedlo v Jordánsku?
Aké špeciality ochutnať v Jordánsku?
Čo piť v Jordánsku?